Wybierz interesujący Cię rok:

Jury eliminacji i finału Konkursu Krajowego i Finału 22. OFPA Rybnik 2018

Skład JURY: Eliminacje

  • Stefan Brzozowski - przewodniczący jury eliminacji
  • Maria Meyer
  • Jacek Wójcicki
 

Skład JURY: Finał Konkursu Krajowego

  • Stefan Brzozowski
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz - przewodniczący jury finału Konkursu Krajowego
  • Joanna Lewandowska
  • Maria Meyer
  • Jacek Wójcicki
 

Stefan Brzozowski

Kompozytor piosenek oraz wokalista , gitarzysta i "szef artystyczny" zespołu CZERWONY TULIPAN.

Rodowód artystyczny - "kultura studencka" lat 70-tych i 80-tych:

  • grupa "NIEBO" (1872-1978),
  • zespół "Kaczki z nowej paczki" (1982-1985),
  • zespół "CZERWONY TULIPAN" (od 1985 r. do teraz).

Laureat przeróżnych nagród kompozytorskich i wykonawczych. Z wykształcenia technik samochodowy i nauczyciel Wychowania Muzycznego. Prowadzi w różnych miejscach w Polsce warsztaty "piosenki artystycznej" - poetyckiej i satyrycznej. Juror wielu konkursów i przeglądów piosenki w Polsce. W lipcu 2010 roku uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu nieocenionych zasług dla Kultury Polskiej a przyznaną z okazji 25-lecia zespołu CZERWONY TULIPAN przez ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Kompozytor muzyki teatralnej, filmowej oraz piosenek, a także malarz specjalizujący się w technice żel-art.

Współzałożyciel kabaretu Anawa (1966), który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą.

Wykonawcami jego piosenek byli m.in.: Hanna Banaszak, Sebastian Karpiel-Bułecka, Renata Przemyk, Janusz Radek, Maryla Rodowicz, Beata Rybotycka, Ryszard Rynkowski, Irena Santor, Justyna Steczkowska, Anna Szałapak, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki. Kompozytor wielu form muzycznych, w tym: musicalu, opery, oratorium, poematu symfonicznego i innych.

Jego kompozycje prezentowane były nie tylko w Polsce, a także np. w Kanadzie, Portugalii i USA. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej. Laureat Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Festiwalu Twórczości Telewizyjne, oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był czterokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. W 2005r. otrzymał Laur Krakowa XXI wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu.

Obecnie rozwija sztukę żel-art, której jest twórcą. Jego prace dotychczas poza Polską były prezentowane na wystawach w Brukseli, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Mieszka w Krakowie.

Joanna Lewandowska

Wokalistka, aktorka, kompozytorka, pedagog.

Ukończyła studia magisterskie z pedagogiki specjalnej i uzyskała dyplom w klasie fortepianu. Na scenie jest już prawie 30 lat., zaczynała w musicalu „Metro”. Obecnie występuje w Teatrze Roma i koncertuje w całej Polsce i za granicą.

Nagrała pięć solowych płyt: „Najwcześniej później”, „Moje podwórko”, „Taka I Taka”, „Mężczyźni mojego życia – Marek G. z Krakowa” i „Niebo dla złodziejek” – premiera w marcu tego roku. W 2011 roku była współtwórczynią i solistką międzynarodowego projektu „Karuzela Group”.

W teatrze Rampa była odpowiedzialna za przygotowanie wokalne aktorów do spektakli: „Złota kaczka”, „Sztukmistrz z Lublina” i „Wielka Woda” w reż. Jana Szurmieja. Od 13 lat współpracuje z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” przygotowując młodych, niepełnosprawnych wokalistów do pracy na scenie.

W 2006 zdobyła Grand Prix, nagrodę publiczności i ZASP-u za największą indywidualność festiwalu „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze. Jest laureatką wielu festiwali, m.in. : Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku (2004); Festiwal Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? w Elblągu(2003); Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003). Była również pierwszą nagrodzoną Stypendium im. Marka Grechuty dla najbardziej obiecującego młodego artysty na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2006)

Jeden z najpotężniejszych głosów kobiecych, doceniany zarówno w Polsce jak i na świecie. W środowisku artystycznym jej nazwisko to synonim profesjonalizmu.

Maria Meyer

Aktorka teatralna i musicalowa o bogatym dorobku artystycznym

Zadebiutowała w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w roku 1977. Zagrała m. in. Biankę w „Białym małżeństwie”, Inez w „Zielonym Gilu”, Klarę w „Ślubach Panieńskich”. W 1981 roku wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Z Olsztyna przeniosła się na Śląsk początkowo do Teatru Śląskiego w Katowicach, a od 1988 roku związana jest etatowo z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Zagrała tu wiele pierwszoplanowych ról musicalowych, z powodzeniem prezentując wyjątkową umiejętność łączenia liryki z dramatyzmem m.in. w musicalu: Cabaret, Evita, Człowieku z La Manchy, The Rocky Horror Show, Jesus Christ Superstar, a ostatnio w Sunset Boulevard. Za rolę Evity otrzymała Specjalną Złotą Maskę, przypieczętowaną znakomitymi recenzjami. Po gościnnych prezentacjach „Evity” w warszawskim Teatrze Dramatycznym, okrzyknięto ją najlepszą aktorką musicalową. Oprócz dwóch Złotych Maski, Maria Meyer jest m.in. laureatką nagrody ZASP im. Leny Starke; nagrody Wojewody Katowickiego dla Młodych Twórców za wszechstronność sztuki aktorskiej, nagrody Prezydenta miasta Chorzowa w dziedzinie kultury. Miesięcznik „Pani” wyróżnił ją jako jedną z 100 kobiet w Polsce, które zaznaczyły się w życiu publicznym. Została odznaczona Srebrny Medal „Zasłużony dla kultury GLORIA ARTIS” oraz Medalem za Zasługi dla MiastaChorzowa”. Współpracowała z wieloma artystami, teatrami i orkiestrami w kraju i zagranicą. Oklaskiwana przez publiczność nie tylko w krajach Europy, ale również w Afryce, USA czy Kanadzie. W 1998 roku Maria Meyer założyła własny teatr pod nazwą Ma Scala – Teatr Marii Meyer. Jednym z wielu obszarów działalności Artystki jest prowadzenie zajęć dla młodzieży z interpretacji piosenki. Zajmowała się tym m.in. w katowickim Pałacu Młodzieży oraz podczas warsztatów, przygotowujących uczestników do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.

Jacek Wójcicki

Wszechstronnie uzdolniony, aktor i śpiewak od lat zajmuje na polskim rynku muzycznym pozycję wyjątkową.

Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Każdy jego koncert spaja niepowtarzalna osobowość sceniczna, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show.

„Jacek na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć jak występuje! Podziwiajcie! Zaproście do domu!”

Tak zapowiadał go w Piwnicy pod Baranami legendarny założyciel i wieloletni dyrektor kabaretu, Piotr Skrzynecki. Od tamtych lat nic się nie zmieniło. Jacek jest tak samo demoniczny i rozmiłowany w kontrastach: w tym co komiczne, i w tym co liryczne. Dziś tak samo jak wtedy, gdy debiutował w Piwnicy, warto go słuchać i podziwiać. Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, m.in. z Grażyną Brodzińską, Małgorzatą Walewską czy Beatą Rybotycką, z którą stworzyli własny recital. Bierze także udział gościnny w projektach „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza i „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza. Jako aktora (jest absolwentem krakowskiej PWST) widzieliśmy go w takich filmach jak „Lista Schindlera” S.Spielberga, „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicz, serialach „Dzieci z Doliny Młynów” i „Urwisy z Doliny Młynów” oraz programach TV m.in. w „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, galach Zbigniewa Górnego itd. Stworzył też niezapomnianą postać Pana Tenorka – bohatera programów dziecięcych TVP.


Opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez jurorów i autoryzowano.
 

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Jadwiga Demczuk-Bronowska, tel. 604 426 858, e-mail: ofpa.rybnik@gmail.com
Sekretariat Fundacji PGE Energia Ciepła: 32 42 10 300 lub 500 29 00 29